فیلم سریال زد موویی
زد موویی

عوارض بیماری دیابت

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

” دیابت ” قند خون 

دیابت یک اختلال در سوخت وساز ” متوبولیسم” بدن است که در آن یا انسولین { هورمونی که باعث پایین آمدن قند خون می شود } به میزان کافی در بدن وجود ندارد ویا انسولین موجود قادر نیست وطیفه خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه به علت وجود مقاومت در برابر آن، قند خون بالا می رود.

در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت وساز کامل گلوکز کاهش می یابد به همین دلیل میزان قند خون بالا رفته که به آن هایپرگلیسمی می گویند.

با افزایش قند در دراز مدت عواض میکروواسکولاردیابت یا تخریب رگهای بسیار ریز دربدن ایجاد می شوند که می توانند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب و قلب را درگیر کنند.

علائم

دیابت دو نوع اصلی داردکه دیابت نوع یک معمولاشروع پر سرو صدایی دارد وبا علائمی چون تشنگی، پر ادراری، پرنوشی، خشکی دهان، کاهش وزن، از دست دادن هوشیاری، گرسنگی، خستگی شدید و بی حالی ظاهر می شود، در دیابت نوع یک تخریب سلول های بتا در پانکراس { لوزالمعده} منجر به نقص تولید انسولین می شود.

دیابت نوع دو شروع خیلی آهسته تری دارد و شایع ترین علامت اولیه آن در واقع بی علامتی است. از علائم دیابت نوع دو می توان به عفونت های مکرر مخصوصآ در دستگاه ادراری و پوست، تاری دید، زود رنجی وتحریک پذیری، بهبودی دیر رس زخم ها و احساس سوزش و بی حسی در انگشتان پاها اشاره کرد.

علل:

وجود سابقه ابتلا به دیابت در بستگان درجه اول، سابقه ابتلا فرد به دیابت پنهان { مرحله پیش از دیابت }، سابقه ابتلا به دیابت حاملگی، سابقه تولد نوزاد با وزن بیش از 4 کیلو گرم یا تولد نوزاد با ناهنجاری های مادر زادی، بالا بودن فشار خون، وجود اختلالات چربی خون، سابقه ابتلا به کیست های متعدد تخمدان ویا بیماری های قلبی وعروقی { تنگی رگ های قلب، سکته قلبی و یا سکته مغزی{ .

بیماران دیابتی چه بخورند.

نان های سبوس دار، سیب زمینی کباب شده، غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای، آب معدنی، چای تلخ، قهوه سیاه با شیر کم چرب وبدن شکر، سبزیجات تازه، خام یا کمی بخارپز شده، سبزیجات کنسروی کم نمک ،کاهو، اسفناج، شیر کم چرب، ماست کم چرب، پنیر کم چرب، خامه کم چرب آب میوه100درصد طبیعی و… بخورند.

درمان با عرقیات 

یکی از عرقیات بابا آدم، خارشتر، زرشک، سیر، کاسنی، گزنه، تمشک یا عرق بولاغ اوتی را روزانه 2 الی 4 فنجان میل نمایید.

 

پیام خودرا بگذارید: